Korekcja wzroku | Mity na temat soczewek | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
Mity na temat soczewek
MIT  Soczewki mogą przesunąć się nam  za gałką oczną
FAKT
Jest to niemożliwe ponieważ oko pokrywa cienka błona, która łączy się z wnętrzem powiek, dlatego też soczewka nie może przesunąć się poza przednią powierzchnię oka.
 
MIT Soczewki mogą się nam przykleić do oka
FAKT Soczewki można łatwo zdjąć, stosując zalecenia specjalistów.
 
MIT Soczewki są trudne w pielęgnacji
FAKT Soczewki są zupełnie niekłopotliwe w stosowaniu. Soczewki wielokrotnego użytku wymagają tylko jednego rodzaju płynu do czyszczenia, płukania i przechowywania. Warto podkreślić, że soczewki jednodniowe, w ogóle nie wymagają czyszczenia – po użyciu wyrzuca się je.
 
MIT Soczewki są niewygodne
FAKT Miękkie soczewki kontaktowe są bardziej komfortowe, łatwe w użyciu, a przyzwyczajenie się do nich wymaga tylko kilku minut.
 
MIT Noszenie soczewek kontaktowych prowadzi do infekcji oka
FAKT Jeśli pojawią się dolegliwości oka związane z używaniem soczewek to zazwyczaj wynikają one z niewłaściwego czyszczenia lub pielęgnacji. Dlatego należy dokładnie czytać wskazówki dotyczące noszenia soczewek.
 
MIT Soczewki mogą wypaść nam z oczu
FAKT Odpowiednio dobrane i dopasowane soczewki powinny pozostawać na swoim miejscu. Nawet jeśli soczewka się przesuwa, pozostaje onanadal na powierzchni oka i można ją z przesunąć na miejsce.
 
MIT Nastolatki oraz osoby starsze nie powinny nosić soczewek kontaktowych
FAKT Soczewki kontaktowe mogą nosić nawet dzieci poniżej 10 roku życia, które są dostatecznie dojrzałe, aby mogły o nie dbać i je pielęgnować. Podczas badania wzroku lekarz oceni czy dziecko jest gotowe na soczewki kontaktowe.