ZaćmaZaćma inaczej nazywana kataraktą to choroba oczu polegająca na bezbolesnym mętnieniu soczewki oka, czego skutkiem jest pogorszenie się widzenia, dające efekt widzenia za mgłą. Może prowadzić do całkowitej utraty wzroku i rozwijać się od kilku miesięcy do kilku lat.


OBJAWY

Na początku nie są one dokuczliwe, obraz jest mniej wyraźny a oczy szybciej się męczą. Ostrość widzenia cały czas się pogarsza i nie daję się skorygować okularami. Objawy postępującej zaćmy zależą także od umiejscowienia zmętnień w soczewce. Generalnie jednak obraz staje się coraz bardziej zamglony, nieostry, aż w końcu można tylko odróżnić dzień od nocy.


LECZENIE

Utrata ostrości widzenia może stanowić duży problem, dlatego należy podjąć jak najszybsze leczenie.
Operacja trwa tylko 10-20 minut i można wykonywać ją ambulatoryjnie, zwykle po miejscowym znieczuleniu kroplami. Przez kilka nocy po operacji trzeba chronić oko specjalną plastikową osłoną. Stosowanie znieczulenia miejscowego i rozwój mało inwazyjnych technik operacyjnych pozwalają wykonać zabieg także u tych pacjentów, u których jeszcze kilka lat temu było to niemożliwe.