Dalekowzroczność (nadwzroczność, hyperopia)Objawem dalekowzroczności jest zamazany obraz obiektów znajdujących się w bardzo małej odległości natomiast dobre widzenie obiektów znajdujących się w oddaleniu.

Czytając książkę literki rozmazują się,  natomiast patrząc przez okno dobrze widzimy cały krajobraz. Jednak w ciężkich przypadkach dalekowzroczności może dojść do pogorszenia zdolności widzenia oddalonych obiektów.

Dalekowzroczność występuje, gdy rogówka jest zbyt płaska lub oko jest zbyt krótkie. Powoduje to, że promienie świetlne dostające się do oka nie załamują się w wystarczającym stopniu, aby skupić się na siatkówce. Zamiast tego postrzegane obrazy skupiają się za siatkówką.Góra: bieg promieni światła w oku nadwzrocznym.
Dół: bieg promieni światła po korekcji przez soczewkę okularów.


Do symptomów należą:


Do korekcji nadwzroczności stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki skupiające. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak plus. Przeprowadza się również zabiegi chirurgiczne pozwalające wyeliminować konieczność noszenia okularów, choć wiąże się to z pewnym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych.